pl-en
Mapa serwisu
Biuletyn Informacji Publicznej
Dziennik Ustaw Dziennik Ustaw
Monitor Polski Monitor Polski
 Zarządzenia Zarządzenia
Uchwały Uchwały
Zamówienia publiczne Zamówienia publiczne
Gospodarka Komunalna Gospodarka Komunalna
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Kołaczyce Plan Zagosp. Przest. GK
LGD Nowa Galicja LGD "Nowa Galicja"
Program Integracji Społecznej Program Integracji Społecznej
LGD Nowa Galicja "Program poprawy czystości
zlewni rzeki Wisłoki"
Gminny Oœrodek Kultury w Kołaczycach GOK
Orlik 2012 Orlik 2012
Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Imieniny:
Tomasza, Maurycego, Joachima
Polecamy
 • internetowy portal młodzieżowy

  internetowy portal młodzieżowy
  SZOK
  Świat z Okna Kołaczyc na

 • HOTSPOT FREE INTERNET

  HOTSPOT KOŁACZYCE
  GOK

 • Ciepło z Ziemi

  Ciepło z Ziemi
  KOLEKTORY SŁONECZNE
  Dopłaty na kolektory z
  Firmą ARGUS Sp. z .o.o.

 • Oœrodek szkoleniowy
  • UL. KUŹNICY KOŁŁĄTAJOWSKIEJ 23F/U3
   31-234 KRAKÓW , MAŁOPOLSKIE

   Telefon: 12 665 33 29

   Fax: 26653329

 • Parafia Kołaczyce

  Parafia Kołaczyce
 • Gminna Biblioteka

  Gminna Biblioteka Publiczna w Kołaczycach
 • Ochotnicza Straż Pożarna Kołaczyce

  OSP Kołaczyce
 • MKS Ostoja Kołaczyce

  Ostoja Kołaczyce
 • ORZEŁ Bieździedza

  Orzeł BieŸdziedza
 • Telewizja Internetowa Kołaczyce

  Telewizja Internetowa Kołaczyce
 • Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach
  w Kołaczycach

  Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach
 • Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum
  w Kołaczycach

  Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kołaczycach
 • Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum
  w Bieździedzy

  Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bieździedzy
 • Zespół Szkół Społecznych w Krajowicach

  Zespół Szkół Społecznych w Krajowicach
 • Zespół Szkół Społecznych w Sieklówce

  Zespół Szkół Społecznych w Sieklówce
 • Zespół Szkół Społecznych im. Jana Pawła II
  w Sowinie

  Zespół Szkół Społecznych im. Jana Pawła II w Sowinie
 • Fundusze Europejskie

  Fundusze Europejskie
Cyfryzacja telewizji naziemnej
Dokument bez tytułu

UWAGA!!!

data wyłączenia emisji analogowej dla Kołaczyc to 2013-03-19


Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce

Dlaczego Polska przełącza się na nadawanie cyfrowe?

Cyfryzacja telewizji naziemnej jest przedsięwzięciem o skali globalnej, koordynowanej postanowieniami Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej do której należy Polska, która ma także zobowiązanie podążania za wiodącymi krajami. Przełączenie nadawania na cyfrowe stwarza warunki dla poprawy jakości obrazu i dźwięku oraz wyeliminuje wiele zakłóceń jakie występują przy nadawaniu analogowym. Emisje cyfrowej telewizji pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie częstotliwości, dzięki czemu będzie dostępna większa liczba programów dostarczanych obecnym abonentom naziemnej telewizji analogowej. Zamiana sposobu nadawania telewizji z analogowego na cyfrowy praktycznie jest uwarunkowana postanowieniami Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej w sprawie planowania naziemnej radiodyfuzji cyfrowej w częściach regionów 1 i 3, w zakresach częstotliwości 174-230 MHz oraz 470-862 MHz (RRC-06). Ostatecznym terminem zaprzestania emisji analogowych tam określonym jest dzień 17 czerwca 2015 roku.

Czy będę musiał kupić nowy telewizor?

Odbiór programów telewizji cyfrowej będzie możliwy przy użyciu specjalnej przystawki (tzw. dekoderów STB ang. Set-top-box). Umożliwi to wykorzystanie dotychczas posiadanego telewizora. Jednak aby oglądać programy w wysokiej rozdzielczości oraz skorzystać z dodatkowych usług multimedialnych konieczny będzie zakup odbiornika oferującego takie możliwości.

Jak to wpłynie na moje radio?

Stacje radiofoniczne nadające w popularnej technice UKF FM sa niezależne od zmian w emisjach programów telewizyjnych. Sposób odbioru programów radiowych nie ulegnie zmianie po wprowadzeniu telewizji cyfrowej. W przyszłości planowana jest cyfryzacja radiofonii.

Co się stanie, jeżeli nie przełączę się na odbiór telewizji cyfrowej?

Całkowite przełączenie na nadawanie cyfrowe nie nastąpi natychmiastowo. Jednak po wyłączeniu dotychczasowej telewizji analogowej odbiór programów telewizji nie będzie możliwy bez wyposażenia się w odpowiednią zewnętrzną przystawkę (tzw.. Set-Top-Box) lub zakup odbiornika umożliwiającego odbiór naziemnych programów cyfrowych w Polsce.

Czy będę mógł korzystać ze swojego starego telewizora?

Oglądanie programów telewizji cyfrowej za pomocą dotychczas posiadanych odbiorników, które nie posiadają wbudowanej funkcji ich odbioru będzie możliwe poprzez zastosowanie specjalnej przystawki (tzw. STB ang. Set-top-box).

Czy nadal mogę używać mojego odtwarzacza wideo i nagrywarki DVD?

Sam proces przełączenia się na telewizję cyfrową nie będzie miał wpływu na sposób używania dotychczas posiadanych urządzeń dodatkowych. W przypadku zakupu nowego odbiornika telewizyjnego umożliwiającego odbiór sygnału telewizji cyfrowej sposób podłączenia zewnętrznych urządzeń takich jak odtwarzacze i nagrywarki Video lub DVD oraz dekodery telewizji kablowych/satelitarnych będzie zależał od dostępności w odbiorniku odpowiednich złączy. Jednak w przypadku nagrywarek i urządzeń video nie wyposażonych w tuner cyfrowy nie będzie możliwe nagrywanie programu innego niż jest aktualnie oglądany.

Jakie są zalety cyfrowej telewizji?

Telewizja cyfrowa jest bardziej odporna na wiele zakłóceń, może oferować dużo lepszą jakość obrazu i dźwięku. Możliwe jest także wprowadzenie przez nadawców dodatkowych usług multimedialnych takich jak "video na żądanie" (VOD - Video On Demand) czyli rodzaj wypożyczalni filmów na odległość, dodatkowe ścieżki dźwiękowe i narracyjne dla poszczególnych kanałów programowych, włączanie napisów w różnych wersjach językowych oraz rozbudowany, graficznie bogatszy system informacji tekstowo-obrazowej (rozbudowana telegazeta), bogatsze systemy informacji tekstowej o programie.

Jaka jest różnica między nadawaniem cyfrowym a analogowym?

Podstawową różnicą pomiędzy telewizją analogową a cyfrową są dużo większe możliwości uzyskania wysokiej jakości obrazu cyfrowego. DVB-T umożliwiła także zwiększenie liczby programów , które będą oferowane widzom w całej Polsce. Cyfrowy multipleks ( zestaw programów) , który zajmuje jeden dotychczasowy kanał - jedna częstotliwość telewizyjną (przenoszącą jeden analogowy program) może przenieść, w zależności od zastosowanej kompresji, od 1 do 8 programów cyfrowych. To będzie wynikiem dokonania wyboru pomiędzy jakością ( stopniem kompresji, rozdzielczością ) obrazu oraz przyjętą odpornością emisji na zakłócenia w tym założoną równomiernością pokrycia terenu - zakładanego zasięgu pojedynczej stacji nadawczej DVB-T. Pojemność transmisyjna multipleksu może być również wykorzystana do emisji innych usług związanych bądź niezwiązanych z programami telewizyjnymi.

Co to jest HDTV?

HDTV to skrót od angielskiego wyrażenia High Definition Television oznaczającego telewizję o wysokiej rozdzielczości obrazu i polepszonej jakości.

Co to jest multipleks?

Multipleks może być rozumiany jako pojedynczy dawny kanał telewizji w którym jednocześnie umieszczony został zestaw paru oddzielnych, telewizyjnych programów cyfrowych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednio skutecznej kompresji (redukcji ilości danych w pojedynczym sygnale programu cyfrowej telewizji) i nowoczesnych sposobów tworzenia sygnału modulacji oraz wykorzystania fal radiowych.

Co to jest rozdzielczość?

Rozdzielczość obrazu jest to ilość elementarnych punktów (pikseli), z których jest on złożony. Może ona być podana na dwa sposoby: poprzez określenie całkowitej liczby pikseli, z której składa się obraz lub poprzez podanie liczby kolumn i liczby wierszy pikseli, z których składa się prostokątny obraz. Drugi sposób jest bardziej rozpowszechniony i umożliwia bardziej miarodajne porównanie różnych rozdzielczości.

Co to jest kompresja?

Kompresja może być rozumiana jako zmniejszenie ilości informacji cyfrowej, z której złożony jest dany kanał telewizyjny przy jednoczesnym zachowaniu jakości obrazu i dźwięku. Stosowanie kompresji jest konieczne aby umożliwić nadawanie większej ilości kanałów w dostępnym do tego celu paśmie częstotliwości.

Co to jest mpeg4 (AVC/H.264)?

MPEG4 jest nowoczesnym standardem kompresji obrazu, który przy dużym stopniu kompresji zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu. Dzięki kompresji MPEG4 możliwe jest przesyłanie do 7 kanałów telewizji cyfrowej w paśmie częstotliwości zajmowanym dotychczas przez pojedynczy kanał telewizji analogowej. Dzięki temu będzie możliwe zwiększenie ilości dostępnych dla abonenta programów cyfrowej telewizji naziemnej przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ich emisji.

Jakie są usługi dodatkowe?

Usługi dodatkowe, które będą dostępne w systemie telewizji cyfrowej to "video na żądanie" (VOD - Video On Demand) czyli rodzaj wirtualnej wypożyczalni filmów, dodatkowe ścieżki dźwiękowe i narracyjne dla poszczególnych kanałów, włączanie napisów w różnych wersjach językowych oraz rozbudowany system informacji tekstowo-obrazowej (rozbudowana telegazeta). W przyszłości możliwe będzie wprowadzenie dodatkowych usług.

Co to jest set-top-box?

Set-top-box (STB) jest specjalnym urządzeniem, które ma postać przystawki do telewizora. Umożliwia ono odbiór programów telewizji cyfrowej przy użyciu odbiornika telewizyjnego, który nie ma możliwości samodzielnego odbioru sygnału cyfrowego.

Ile kosztuje STB

Koszt podstawowego dekodera służącego do podłączenia do telewizora (tzw. Set-top-box) to ok. 200-250 zł. W tym przedziale cenowym można już zakupić urządzenia przystosowane do podłączenia zewnętrznego dysku/pamięci USB w celu zapisu programów. Urządzenia bardziej zaawansowane (np. posiadające wbudowany dysk), są oczywiście droższe. Jednak w związku ze wzrostem podaży STB ceny znacząco spadają i podane wyżej wartości należy traktować jedynie orientacyjnie.

Czy wymiana instalacji antenowej wiąże się ze szkodliwym wpływem fal elektromagnetycznych na zdrowie i życie mieszkańców?

Anteny, o których mowa są antenami służącymi wyłącznie do odbioru w związku z tym nie emitują one promieniowania elektromagnetycznego. Przejście z nadawania analogowego na cyfrowe w telewizji naziemnej wiąże się zasadniczo z obniżeniem poziomu promieniowania telewizyjnych obiektów nadawczych. Należy przy tym pamiętać że w Polsce obowiązują stosunkowo restrykcyjne wymagania w zakresie ochrony ludności przed promieniowaniem elektromagnetycznym.

Kupiłem telewizor o przekątnej 37 cali, czy mogę odbierać telewizję cyfrową?

Długość przekątnej ekranu Twojego telewizora nie ma wpływu na odbiór telewizji cyfrowej. Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebujesz telewizora z wbudowanym tunerem albo zewnętrznej przystawki tzw. STB do starszego modelu telewizora. Sprawdź w instrukcji czy Twój telewizor ma wbudowany tuner DVB-T MPEG-4 (H.264/AVC).

Copyright © 2006-2017, Urząd Miejski w Kołaczycach